Decyzja o zakupie psa powinna być przemyślana! Podejmowana jest na wiele lat. Podobnie jak przy wyborze nowego samochodu również przeglądamy oferty, zastanawiamy się, analizujemy za i przeciw. Tak samo jest z zakupem psa. Po przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet podjęliśmy decyzję – kupujemy psa!

Wybrać rasowego?

Pamiętajmy o schroniskach i kundelkach. Adoptowanie psa ze schroniska to świetny pomysł, jednak polecamy go osobom, które już miały wcześniej doświadczenie z psami. Zabranie psa ze schroniska gwarantuje nam dozgonną miłość ze strony psa, jednak pamiętać należy, że przeważnie są to psy starsze, mające już swoje nawyki, które ciężko zmienić i swoje doświadczenia życiowe, często bardzo przykre.

Na jaką rasę się zdecydować?

Decydując się na konkretną rasę, musimy zobaczyć co, możemy zaoferować naszemu przyszłemu pupilowi. Kupowanie do kawalerki gdzie mieszkamy z żoną i dzieckiem Husky czy Bernardyna jest zdecydowanie fatalnym pomysłem. Psom tych ras należy zapewnić dużo aktywności w ciągu dnia, więc preferowany jest tutaj dom z ogrodem. Mieszkanie w kawalerce z takim pupilem nie będzie ani dla nas, ani dla niego przyjemnością. Nie uda nam się powiększyć rodziny o kolejnego potomka przy takim metrażu i dorosłym Bernardynie, który również zajmuje sporo miejsca, a dodatkowo brudzi nie mniej niż dzieci. Podobnie ma się sprawa z psami posiadającymi krótką sierść. Takich ras nie weźmiemy na cały rok na dwór, szczególnie w okresie zimowym. Dopasowanie naszego nowego lokatora do warunków, jakie możemy mu zapewnić, jest bardzo ważne.

Dopasowujemy psa również do trybu życia, jakie prowadzimy. Są rasy, które wymagają mało ruchu i preferują raczej leżący tryb życia, ale są i takie, które mając za mało ruchu w ciągu dnia po prostu, wariują. Poznanie cech rasy psa pozwoli nam odpowiedzieć sobie na pytanie – czy to pies dla mnie?

Niektóre rasy psów są dominujące i takie wymagają z naszej strony zdecydowanej stanowczości. Inne wymagają ruchu, pracy umysłowej czy potrzebują ciepłego ubrania na zimę. Przeczytanie opisów ras, poznanie ich charakteru, odwiedzenie hodowli pozwoli nam podjąć dobrą decyzję odnośnie zakupu psa. Dopasowanie psa również pod swoje nawyki i rozkład dnia pozwoli nam i psu cieszyć się wzajemną przyjaźnią.

Ostatnim etapem w wyborze psa jest jego wygląd. Pies musi nam się podobać, chociaż ważne powinno być przede wszystkim dla nas wnętrze psa jego charakter, wygląd zewnętrzny jest często brany na pierwszym miejscu przy wyborze. Biorąc pod uwagę nasze codzienne przyzwyczajenia i np. dużo biegamy, jeździmy na rowerze to idealny, byłby dla nas opisywany wyżej Husky, jednak nie będzie nam się podobał, więc nie sprawi to, że będziemy do końca szczęśliwi. Nie jest to czynnik, który powinien być pierwszy przy wyborze psa, jednak nie powinniśmy go też bagatelizować.

Zdecydowaliśmy się na rasę, co dalej?

Rozpoczynamy poszukiwania hodowli!

Uważajmy na tak zwane pseudohodowle, gdzie w ogłoszeniu jest napisane „oddam w dobre ręce” a przy odbiorze psa okazuje się, że kosztuje 500 zł, bo jak to motywują „właściciele” to koszty utrzymania. Osoby te prowadzą nielegalne biznesy i czerpią korzyść z cierpienia zwierząt.

Warto również omijać ogłoszenia z psami za astronomiczne kwoty, posiadającymi dziwne umaszczenia i nazwy. Często w hodowlach takich zapewniać nas będą o rodowodzie z dziwnie brzmiącego związku. Są to przeważnie psy wykluczone z hodowli, posiadające cechy wyglądu związane z pewnymi chorobami.

Szukajmy psa z metryką. Każdy pies z hodowli musi posiadać „papiery” a twierdzenie, że to ostatni z miotu to kłamstwo. Jednak i tutaj zdarzają się problemy, bo nie każda metryka jest wiarygodna. Obecnie prawo dopuszcza rejestrowanie stowarzyszeń i związków mogących wystawiać takie „papiery”.
Jedynie Związkiem Kynologicznym w Polsce jest akceptowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną FCI. Długa tradycja, prowadzone starannie księgi oraz dbanie, aby psy pochodziły od czempionów z danej rasy, pozwala nam stwierdzić, że jest hodowle działające pod egidą ZKwP są jedynym i słusznym wyborem na obecną chwilę.

Ważne jest więc, żeby znaleźć psa z rodowodem Związku Kynologicznego, jednak i tutaj możemy trafić na czarną owcę.

Jeśli znajdziemy odpowiednie dla naszej wymarzonej rasy hodowle, poszukajmy informacji o niej w internecie, popytajmy na forach czy grupach związanych z psami. Ważne jest również w miarę naszych możliwości sprawdzenie, w jakich warunkach psy są hodowane oraz jak wyglądają ich rodzice.

Dodaj komentarz