Stosunkowo ciepły październik i początek listopada spowodowały, że kleszcze wciąż są dużym zagrożeniem dla naszych pupili, jak i nas samych. Szczególnie wizyty w lesie w czasie grzybobrania z naszymi czworonogami mogą przysporzyć nam wielu problemów związanych z tymi niebezpiecznymi pajęczakami. Dla człowieka i naszych pupili najbardziej niebezpieczne są kleszcze pospolite oraz łąkowe, występujące na łąkach czy w lasach.

Nie jestem weterynarzem więc, nie napiszę Wam językiem medycznym o środku, który ostatnio odkryłem. Testowałem wiele środków na kleszcze z uwagi, na bliskość lasu i częste wyjścia do niego z moim Bolkiem. Tabletki, obroże przeciw kleszczom, czy nawet urządzenia wysyłające specjalne sygnały dźwiękowe mające na celu odstraszenie kleszczy nie przyniosły efektów. Po każdej wizycie w lesie znajdowałem nowe osobniki na skórze mojego psa. To było okropne – zwykłe głaskanie kończyło się zwykle koniecznością usuwania nowo znalezionego kleszcza.

W trakcie testowania różnych preparatów nauczyłem się również nie łączyć kilku środków, bo nie powoduje to zwiększonej skuteczności – tak jak często myślą nadgorliwi właściciele psów. Dobrą praktyką jest także wcześniejsze przeczytanie ulotki, gdyż wszystkie preparaty czy środki dostosowane są do wagi zwierzęcia i tu łatwo popełnić błąd samemu ustalając dawkę.

Po długich poszukiwaniach trafiłem na środek przeciw kleszczom Fiprex spray. Dopiero Fiprex skutecznie usunął kleszcze z mojego czworonoga oraz zabezpieczył przed pojawieniem się kolejnych. To był cud! Wystarczyło od 24 do 48 godzin działania preparatu Fiprex spray, żeby wyeliminować wszystkie wgryzione już w skórę kleszcze. Fiprex spray po rozpyleniu na karku psa wytworzył barierę ochronną, która skutecznie chroni mojego pupila przed ponownym atakiem kleszczy nawet do 4 tygodni. Zaskoczył mnie też fakt, że mimo tak skutecznej ochrony nie ma przykrego zapachu, który często towarzyszył obrożom i innym środkom. Co prawda Fiprex spray nie zabezpiecza przed pojawieniem się kleszcza na skórze, ale w momencie kontaktu z sierścią zabezpieczoną preparatem Fiprex spray giną i same spadają z czworonoga.

Wspominałem już stosowaniu preparatów zgodnie z wagą zwierzęcia, mój pupil waży prawie 20 kg więc wystarczy od 20 do 40 psiknięć Fiprex spray, żeby skutecznie chronić przed kleszczami do 4 tygodni. Produkty z serii Fiprex spray dostępne są w dwóch wersjach o pojemności 100 i 250 ml. I jest przeznaczony dla psów od 5 do 50 kg. Właściciele kotów również mogą znaleźć skuteczny preparat wśród produktów przeciw kleszczom Fiprex spray. Ja polecam, myślę, że mój Bolek również!

Dodaj komentarz