Wysyłane przez psy sygnały uspokajające mają na celu zmniejszenie u psa strachu, stresu, złości czy innych uczuć, które mogą doprowadzić do otwartego konfliktu pomiędzy czworonogiem a jego właścicielem.

Sygnały te mają na celu uniknięcie problemów i niebezpieczeństw, osłabienie narastającego stresu, podniesionego głosu właściciela czy innych odczuć, które zaburzą komfort naszego pupila. Psy przeważnie nie dążą do konfliktów. Jednak niektóre zachowania właścicieli psów np. podniesiony i poirytowany głos, gwałtowne ruchy czy nasza niecierpliwość wobec psa, odbierane są przez czworonogi jako groźne i wysyłając sygnały uspokajające, próbują nas uspokoić. Nasze pupile starają się nam każdego dnia wiele przekazać, wykorzystując do tego swoją własną mowę.

Psy codziennie z nami rozmawiają, podobnie jak z innymi psami, wysyłając do nas sygnał, czekają na odpowiedź. Opisane poniżej sygnały możemy wysyłać także i my w kierunku do naszego pupila, dając tym samym odpowiedź na ich zachowanie, lub jako znak mający na celu zmniejszenie ich zdenerwowania. Dokonując codziennej obserwacji naszego psa i tego, jak komunikuje się z innymi psami np. na spacerze oraz oceniając zachowania innych psów wobec naszego pupila łatwiej, będzie nam zrozumieć relacje pomiędzy psami i nie ingerować w nie bez potrzeby. Pozwoli nam to poznać dokładniej naszego psa, jego uczucia i pomóc mu wybrnąć z trudnej sytuacji, z jaką się spotka. Pomoże nam to również wychować naszego pupila w jego początkowych etapach życia.

Lista sygnałów uspokajających wysyłanych przez psy:

• Odwracanie głowy – szybkie odwracanie głowy w jedną lub drugą stronę, może też trzymać głowę skierowaną w jedną stronę przez dłuższy czas. Sygnał ten może być też wysłany za pomocą odwracania oczu np. w momencie, gdy nie może odwrócić głowy w czasie spaceru na smyczy,
• Sygnały wysyłane oczami – spojrzenie spod przymkniętych powiek, łagodzi jego siłę,
• Odwracanie się tyłem lub bokiem do innego psa,
• Oblizywanie nosa – za pomocą szybkiego ruchu zazwyczaj z dołu ku górze, aż do oblizania nosa,
• Zastyganie w bezruchu – pies, przyjmując postawę pasywną stojącą, siedzącą lub leżącą próbuje czemuś zapobiec.
• Powolne poruszanie się – zwolnienie i bardzo powolne poruszanie się,
• Machanie ogonem – odbierane jest przeważnie przez ludzi jako oznaka zadowolenia u psa. Jednak nie zawsze tak jest, czasami oznacza to, że pies się boi, czuje się niepewnie lub jest zestresowany i zły. Ruchy ogona będą w tym przypadku uspokajające.
• Pozycje zapraszające do zabawy – pozycja przypominająca ukłon, wykonywana na przednich ugiętych łapach jest przeważnie zaproszeniem do zabawy. Gdy jednak pies pozostanie na chwilę w bezruchu w momencie uginania łap lub zejdzie na chwilę do tej pozycji, by po chwili się wyprostować, oznaczać będzie próbę uspokojenia czegoś w swoim otoczeniu. Ludzie również mogą wysyłać ten sygnał, wyciągając ręce w dół. Będzie to miało na celu uspokojenie naszego pupila.
• Siadanie – również wysyłane jest jako sygnał uspokajający. Efekt ten może być wzmocniony dodatkowo poprzez odwrócenie się tyłem.
• Kładzenie się – na brzuchu w bezruchu,
• Podchodzenie po łuku – zbliżanie się do innego psa nie wprost, ale po łuku,
• Wąchanie podłoża – opuszczenie nosa ku ziemi i szybkie podniesienie w górę. Nasz pupil może też wąchać dłużej jedno miejsce, wodząc oczami i obserwując co dzieje się dookoła,
• Rozdzielanie – wejście psa pomiędzy inne psy czy ludzi, żeby zapobiec narastającemu konfliktowi,
• Zachowanie zastępcze – pies zaczyna robić zupełnie coś innego niż na początku.

To tylko niektóre z sygnałów uspokajających, jakie stosują nasze psy. Ważne jest, aby umieć je odczytać u swojego pupila. Język ten pozwoli nam na wzajemne zrozumienie i unikanie nieporozumień.

Dodaj komentarz