Nadciąga burzą, a wasz pupil, słysząc pierwsze grzmoty, szuka miejsca, żeby się ukryć? Niektóre psy panicznie boją się głośnych dźwięków, mogą to być odgłosu szalejącej za oknem burzy czy puszczane w sylwestrową noc fajerwerki.

Psy obdarzone są znacznie lepszym słuchem niż ludzie. Słyszą dźwięki o częstotliwości 47000 – 65000 herców, gdzie ludzie jedynie 20000 herców. Zależy to oczywiście od rasy i typu psa, więc jak jedne będą się bały burzy czy fajerwerków inne zupełnie to zbagatelizują. Często burzy towarzyszą silne podmuchy wiatru, powoduje to zmianę ciśnienia co, powoduje uczucie dyskomfortu u psów.

Co zrobić, żeby pozbyć się strachu przed burzą?

Możemy starać się, aby do takich zachowań nie dopuszczać. Dokonać tego możemy poprzez socjalizację, zarówno u młodych psów, jak i tych starszych. Przyzwyczajmy naszego pupila do odgłosów burzy, puszczając nagrania z YouTube. Zaczynając od niższych tonów o niskiej częstotliwości, tak żeby nie wywołać u naszego czworonoga niepokoju i nie powodować u niego niepotrzebnego stresu. Wykorzystując lecące w tle odgłosy burzy, poświęćmy ten czas na zabawę i ćwiczenia, nagradzając psa smakołykami za dobrze wykonaną komendę. Spowoduje to u naszego zwierzaka pozytywne skojarzenie z tymi odgłosami.

Pamiętać należy o zachowaniu ostrożności w momencie przechodzącej burzy. Strach i stres spowodowany szalejącą wichurą może u naszego zwierzaka objawić się w różny sposób. W tym czasie zaobserwować możemy u naszego czworonoga niekontrolowane oddawanie moczu, próba ukrycia się, dyszenie, występujący ślinotok z pyska czy skomlenie. Wszystkie te objawy związane są z wszelkiego rodzaju dyskomfortami i paniką u naszych pupili. W momencie burzy, powietrze jest mocniej naelektryzowane niż w słoneczny i bezchmurny dzień, żeby temu zapobiec i zniwelować psi dyskomfort pamiętajmy o przetarciu sierści naszego psa wilgotną ściereczką.

Zachowanie spokoju przez nas samych ma również duże znaczenie. Jeśli mamy problemu z zachowaniem spokoju w trakcie burzy, nasz pupil również to odczuje. Może to doprowadzić do paniki i dać do zrozumienia, że jest czego się bać.

Również zmiana otoczenia wpływa na naszego psa pozytywnie. Zabranie psa do łazienki i odkręcenie wody powinno nieco zagłuszyć odgłosy burzy za oknem. Dostęp do piwnicy czy do pokoju bez okien, również wpłynie pozytywnie na psa i powinno to pomóc mu przetrwać szalejącą burzę. Miejsce pod łóżkiem czy w szafie dla wielu szczeniaków, ale i starszych psów mieni się jako ostoja spokoju i bezpieczeństwa. Udostępnijmy to miejsce w trakcie burzy.

Dłuższy spacer i więcej ruchu przed nadchodzącą burzą powoduje większy spokój u naszego pupila. Bardziej zmęczony fizycznie i psychicznie, wyprodukuje więcej serotoniny, która zadziała na niego jak naturalny środek uspokajający.

Na półkach w aptece znajdziemy kilka naturalnych ziół, które pomogą przeczekanie burzy ze spokojem. Zaliczyć do nich możemy przede wszystkim korzeń waleriany, werbena, tarczycę pospolitą czy dziurawca. Pamiętajmy jednak, że zanim zdecydujemy się na zakup wszelkiego rodzaju medykamentów, skonsultujmy się z naszym lekarzem weterynarii. Na przykład waleriana działa przeważnie uspokajająco, jednak u niektórych gatunków, może mieć działanie zupełnie odwrotne.

Opisane powyżej sposoby na pewno pomogą wybrnąć z problemu strachu przed burzą u naszych pupili. Zawsze jednak warto zaczerpnąć informacji u weterynarza, jeśli pojawią się jakieś inne niepokojące objawy u waszego psa.

Dodaj komentarz